انجام پایان نامه مخابرات

مطلبی درباره ی گرایش مخابرات(Telecommunication Engineering) در مسداک

گرایش مخابرات

گرایش مخابرات(Telecommunication Engineering)

رشته ی مخابرات گرایشی از رشته ی مهندسی برق می باشد که با انتقال، ارسال و دریافت اطلاعات سروکار دارد. هدف از این نقل و انتقالات ارسال اطلاعات از نقطه ای به نقطه ی دیگر است که اطلاعات صوتی، تصویری، و یا داده های کامپیوتری از آن جمله اند. رشته ی مخابرات گرایشی از مهندسی برق بوده که اطلاعات را از طریق موجی و مخابراتی انتقال می دهد. این رشته با ایجاد نظریه ها و ارئه ی مبانی لازم و کاربردی جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام فرآیند ارتباط را به صورت بهینه امکان پذیر می سازد. در حقیقت هدف اصلی رشته ی مهندسی مخابرات، تخصصی سازی چهار زمینه ی اصلی  اعم از: فرستنده، مرحله ی میانی، گیرنده و گسترش شبکه می باشد که در ادامه آنها را توضیح میدهیم.

فرستنده

فرستنده ها مانند آنتن، نحوه ی ارسال و....

مرحله ی میانی

شامل خط انتقال و محاسبات مربوط

گیرنده

مانند آنتن، نحوه ی دریافت و ....

گسترش شبکه

مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سوییچینگ، ارتباط بین مجموعه کاربرهاو ...

از عملکردهای مختلف گرایش مخابرات می توان به رادیو، تلویزیون، اینترنت ، ماهواره های ارتباطی و تحقیقیاتی مانند ماهواره های فضایی اشاره کرد.

انجام پایان نامه در رشته ی مهندسی مخابرات از دو گرایش عمده ی میدان و سیستم تشکیل می شود.

مخابرات میدان

در این رشته تمرکز بر روی فرکانس بالاست که طول موج آنها در مقایسه با ابعاد مدار یا سازه مورد بررسی قابل قیاس باشد. در این مبحث مهندسان با مفاهیم میدان مغناطیسی، امواج، مایکروویو، آنتن و غیره سروکار دارند تا بتوانند مناسبترین راه را برای انتقال امواج از نقطه ای به نقطه ی دیگر بیابند.

زمینه های تحقیق و انجام پایان نامه در گرایش مخابرات میدان عبارتست از:

آنتن، انتشار امواج، رادار، مایکروویو و فناوری موج میلی متری، مخابرات بدون سیم، سازگاری الکترومغناطیسی،  پردازش گفتار، پردازش تصویر، تست های غیرمخرب، مخابرات نوری، مخابرات ماهواره ای ،کدسازی و فشرده سازی اطلاعات.

مخابرات سیستم

در این گرایش هدف از طراحی سیستم های مخابراتی ارائه ی ایده های گوناگون برای ایجاد ارتباطی مطمئن و مصون از شنود و مقرون به صرفه است. این گرایش بر طراحی انواع مدلاسیون ها و دمدلاسیون ها ، کدگذارها و کدبردارها، آشکارسازها متمرکز شده و سعی بر آن دارد تا با حذف نویزها از سیگنال های ارسالی ، تنها سگنال اصلی را از گیرنده دریافت کند. در حقیقت یکی از فعالیت های عمده ی این گرایش، طراحی فیلترهای مختلفی ست که که قادر به تشخیص و حذف امواج مزاحم مانند صوت یا پارازیت بوده و تنها امواج اصلی را از گیرنده دریافت نماید. هدف از این گرایش استفاده از روش های مختلف کدینگ، بهینه سازی، رله گذاری،MIMOو ... است و در بهبود عملکردسیستم ارتباطی می کوشد. لازم به ذکر است که امروزه با توسعه ی مخابرات بی سیم، ارتباط بین دو گرایش سیستم و میدان نزدیکتر شده است.

زمینه های تحقیق و انجام پایان نامه در گرایش مخابرات سیستم عبارتست از:

تلفن همراه، تجهیزات مرتبط با مدارهای مخابراتی، همچنین تجهیزات مربوط به گیرنده و فرستنده، نسل های ارتباطی نسب چهارم یا LTE و شبکه های سلولی ناهمگون (نسل پنجم) یا STC گیرنده‌های شنود راداری، سیستم پخش ویدئویی دیجیتال سیستم های ارتباطی بی سیم، شبکه های حسگر بیسیم و ADhoc

نرم افزارهای مرتبط با مهندسی مخابرات که مشاوران سامانه مسداک آمادگی انجام پروپوزال و انجام پایان نامه مرتبط با آنها را دارند.

ADS

HFSS

Feko

APPCAD

Bundled Software

Optiwave FDTD

Serenade

Comsol

Xilinx ISE

Altium Designer

CST

Protel SE sp6

Maple

Math type

Matlab

Minitab

SPSS

 

برای انجام پروپوزال و انجام پایان نامه در زمینه رشته مخابرات میتوانید شروع کنید و مشاور مرتبط با پژوهش خود را پیدا کنید.

 

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

انجام پایان نامه ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه ارشد