انجام پایان نامه قدرت

در این مطلب درباره انجام پایان نامه قدرت بخوانید.

مهندسی برق و قدرت(Power Engineering)

هدف اصلی این گرایش، فرآوری برق در نیروگاه ها،انتقال برق از طریق خطوط انتقال مختلف از سطوح ولتاژ بالا به سطوح ولتاژ پایین و پخش آن در شبکه های شهری و در پایان مصارف خانگی و کارخانه ها است. رغبت قدرت به تعلیم و تحقیق در گویه طراحی و ساخت سیستم های مورد استفاده در تولید،توزیع، مصرف و حفاظت از برق می پردازد. این سلسله  در شاخه ی فرآوری به شناسایی گونه ها نیروگاه های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و ...پرداخته و در دسته انتقال وتوزیع  روش های گوناگون انتقال برق اعم از کابل های هوایی و زیرزمینی که هر کدام در شرایط خاص جغرافیایی و بعد تخصصی استفاده میشوند را در نظر مطالعه قرار می دهد.در شاخه ی حفاظت نیز گونه ها وسایل و ساز و برگ حفاظتی که در مراحل گوناگون تولید، توزیع، انتقال، و مصرف انرژی، انسانها و تاسیسات را در برابرحواث گوناگون محافظت میکند مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت که این قسمت در سیستم پیاده سازی برق از اهمیت بالایی برخوردار است و به معنی کلید نهایی شروع به کار سیستم برق است از میانی ادوات مهم در این قسمت می توان به انواع رله ها، فیوزها، کلیدها و در پایان سیستم های مهار اشاره کرد.

همانطور که اشاره شد، عمده مباحث در مهندسی برق و توان بر تولید، انتقال و پخش انرژی الکتریکی و برخی ساز و برگ مصرف کننده انرژی الکتریکی برقرار است که این فرمایش شامل: ترانسفورماتورها، ژنراتورها و موتورهای الکتریکی و ساز و برگ الکترونیک نیرو می باشد.در بعضی از کشورها،دولت شبکه های الکتریکی را برای پیوندیدن کلیه مولدها و مصرف کننده های الکتریکی تاسیس کرده که به اصطلاح Power grid نامیده میشود، که بدین وسیله مصرف کنندگان بدون متحمل شدن سختی و پرداخت هزینه های فرآوری برق، به طور مجزا برق مصرفی را از شبکه خریداری می نمایند.لازم به ذکر است دراین زمینه، مهندسین برق و قدرت، وظیفه ی طراحی و نگهداری شبکه های الکتریکی و مصرف کنندگان متصل به شبکه  را بر عهده دارند.این ساز و برگ متصل به شبکه الکتریکی On grid نام دارند که قادربه واردسازی  و یا دریافت تاب الکتریکی ویا حتی هردو عملکردمیباشند.گاهی تکاپو هایی در مقوله ی ساز و برگ اتمام می گیرد که جدای شبکه میباشد که در اصطلاح off  grid نامیده می شود. 

زیر شاخه های مهندسی برق و توان عبارتند از:

تولید

تعریف تولیدانرژی الکتریکی عبارتست از فرآیند تبدیل اشکال مختلف انرژی به انرژی الکتریکی.زمانیکه از منابع انرژی ذغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، اورانیوم، جریان آب و یا باد استفاده شود، تبدیل الکترومکانیکی صورت می پذیرد. در تمامی موارد مذکور به جز انرژی بادی، به منظور تبدیل انرژی مکانیکی به الکترونیکی از ژنراتور سنکرون AC متصل به توربین بخار، بادی و یا آبی استفاده می شود. از اهداف مهندسین رشته برق و قدرت طراحی شبکه های تولید برق با هزینه ی کم و بازدهی بیشتر می باشد.

انتقال

انتقال انرژی الکتریکی شامل انتقال توان در طول مسیرهای طولانی فاصله ی محل تولید تا نزدیکی محل مصرف می باشد. انتقال با بالاترین ولتاژ از محل تولید به کمترین ولتاژ از محل مصرف صورت می گیرد.مهندسین در این زمینه بر آنند تا با طراحی خطوط و شبکه های انتقال ، قابلیت اطمینان و پایداری ، پخش بار بر روی شبکه، طراحی رله ها و حفاظت شبکه بر بهینه سازی آن بیافزایند.

توزیع

دریافت برق از شبکه و رساندن آن به مصرف کننده ها اصطلاحاً توزیع برق نامیده می شوند. در واقع تبدیل ولتاژ ورودی  سیستم توزیع به ولتاژ مورد نیاز مصرف کننده در حیطه ی عملکردهای این سیستم می باشد. طراحی شبکه های توزیع و حفاظت و مدیریت آن از وظایف مهندسین این رشته به شمار می آیند. 

گروه علمی پژوهشی مسداک قادر به خدمت رسانی در انجام انواع پروژه های علمی پژوهشی و انجام پایان نامه درکلیه ی زمینه های برق و قدرت و تمامی زیرشاخه های مذکور می باشد.

سامانه مسداک سعی در بکارگیری به روزترین نرم افزارهای مرتبط با رشته برق برای مشاوره انجام پایان نامه را دارد.که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

Matlab

DIgSILENT

که هر دو از عمومیت زیادی در انجام پایان نامه های رشته برق برخوردار هستند

Transformer Design

نرم افزاری جهت طراحی ترانسفورماتور می باشد. که با استفاده از اطلاعات ورودی از جمله توان، جریان، و ولتاژ، اطلاعات لازم برای طراحی و ساخت ترانسفورماتور را ارائه میکند.

Automation Studio

نرم افزار Automation Studio نرم افزاری است برای طراحی مدار. و کاربرد عمده آن در بخش اتوماسیون و تکنولوژی کنترل می باشد. این نرم افزار امکان طراحی مدار شماتیک، شبیه سازی مدار و مستند سازی فرآیند را به کاربر می دهد.

زمینه هایی که این نرم افزار در آن کاربرد های فراوانی برای انجام پایان نامه دارد عبارتند از:

سیستم های هیدرولیک صنعتی

سیستم های نیوماتیک صنعتی

سیستم های هیدرولیک موبایل

سیستم های کنترل الکتریکی

کنترل با PLC

سیستم های کنترل خودکار

Resistance Code

نرم افزاری برای تعیین مقدار مقاومت با استفاده از نوارهای رنگی می باشد.

Cable Sizing

نرم افزار کاربردی برای تعیین کابل های مورد استفاده در تاسیسات الکتریکی.

Caddie

این نرم افزار برای طراحی و شبیه سازی بخش اتوماسیون کاربرد دارد.

CalculuX

نرم‌افزار هوشمند CalculuX محصول شرکت Philips است. این نرم افزار علاوه بر سادگی، کاملاً با استانداردهای جهانی از جمله استاندارد ملی روشنايي معابر ايران منطبق بوده و حتی قادر به پيشنهاد بهترين و بهينه‌ ترين ارتفاع نصب، فاصله نصب و زاويه نصب براي هر چراغ و برای انواع معابر و خيابان‌ها می‌باشد. به گونه‌ای که به راحتی می‌توان از نظر اقتصادی و فنی و زيباشناختی در ميان طرح‌های گوناگون محاسبه شده، مناسب‌ ترين و بهينه‌ ترين طرح را انتخاب نمود.

اين نرم‌ افزار در حال حاضر در کشورهای مختلف جهان به کار رفته و بانک اطلاعاتی چراغ‌ های روشنايي سازندگان مهم جهان، در مجموعه بسته نرم‌افزار موجود می‌باشد.

با توجه به اهمیت موضوع صرفه جویی در انرژی، نرم افزاری مانند CalculuX ميتواند ما را در اين امر مهم ياری كند. با توجه به قابليت‌ها و انعطاف‌پذيری نرم‌افزارها و ضرورت تبعيت از استاندارد، بی‌شک در آينده‌ای نزديك نرم‌افزارهای کاربردی هم‌چون CalculuX تنها ابزار محاسباتی كليه شرکت‌های توزيع نيروي برق در زمينه طراحی روشنايی معابر خواهد بود.

CircuitMaker. The Virtual Electronics Lab

نرم افزاری برای طراحی شماتیك و PCB مدارات می باشد که نیازهای آموزشی کاربر را نیز برآورده می نماید.

CYME CYMCAP

نرم افزاری برای محاسبه ظرفیت کابل ها می باشد. که کابل ها را از نظر تنش های حرارتی و مکانیکی مورد بررسی قرار می دهد.

CYME CYMTCC

نرم افزاری برای هماهنگی تجهیزات و ابزارهای حفاظتی می باشد.

ME PSAF

نرم افزار PSAF شامل ابزارهای زیر است :
 
PSAF Flow : محاسبات پخش بار
PSAF Motor Start : محاسبات راه اندازی موتور
PSAF Fault : محاسبات اتصال كوتاه
PSAF STAB : محاسبات پایداری گذرا
PSAF Harmo : محاسبات هارمونیكی
PSAF LINE : دیاگرام تك خطی
 

DIALux

یکی از بهترین نرم افزار های مهندسی برق در زمینه مورد بحث روشنایی بوده و جهت شبیه سازی و محاسبات روشنایی خیابان ها، معابر عمومی، ساختمان ها، تونل‌ها، محوطه‌ها و ... استفاده می گردد. همچنین قابلیت وارد کردن یک نقشه دو بعدی به داخل نرم‌ افزار هم وجود دارد که در این حالت می‌توان طرح‌ های مختلف روشنایی را بر حسب تجهیزات داخل ساختمان یا مکانهای دیگر قرار داد.تسلط به این نرم افزار برای انجام پایان نامه های مرتبط اهمیت بالایی دارد.
برای دریافت این نرم افزار قرار نیست مبلغی پرداخت کنید. در سایت این نرم افزار به آدرس www.dialux.com وجود دارد. همچنین پلاگین های مختلفی از این نرم افزار را میتوان از سازندگان مختلف چراغ به ان اضافه كرد. بسیاری از سازندگان داخل كشور هم پلاگین های این نرم افزار را برای محصولات خود تولید كرده اند. برای كسانی كه تاسیسات برقی و روشنایی كار می كنند مناسب ترین نرم افزار می باشد و یكی از بزرگترین محاسن آن امكان Import و Export كردن نقشه های اتوكد به محیط كاری نرم افزار می باشد.
جهت طراحی مدارهای الکتریکی کاربرد دارد.
E3 Series
نرم افزاری پیشرفته برای ترسیم نقشه های برق بوده و دارای معماری پیشرفته ای می باشد. مجموعه E3 Series دارای طراحی پیشرفته و كارآمد و بسیار دقیقی می باشد. طرز كار نمای ظاهری نرم افزار در نوع خود جالب می باشد.
پایه و اساس كار این نرم افزار بر اساس E-CAD می باشد كه دارای طراحی پیشرفته برای انجام عملیات و طراحی است. بر خلاف سیستم پیشرفته و طراحی پیچیده، سیستم آن طوری است كه كاربران ویندوز می توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار كرده و بعد از صرف زمان بسیار اندكی به راحتی تمام كارهای خود را با آن انجام دهند.
 
Electrical and electronic formulas
نرم افزاری جهت ارائه تمامی فرمول های مربوط به الکترونیک و قدرت است.
 
Electrical Calculations
نرم افزاری جهت انجام برخی محاسبات الکتریکی مهندسی برق گرایش قدرت می باشد.
Electrical Function Utility Suite
نرم افزاری جهت محاسبات موتورها و کابل ها می باشد.
Electronics Workbench Multisim
این برنامه از قویترین برنامه های نرم افزاری در زمینه طراحی و تست و آنالیز مدارات الکترونیک می باشد که می توانید مدارات خودتان را با آن ببندید و تست نمایید. کار کردن با آن لذت بخش بوده و از مزایای آن نسبت به نرم افزار های دیگر دسترسی یه قطعات و طراحی بسیار آسان و ساده آن می باشد که آنرا از بقیه متمایز می نماید و دیگری در بخش تست مدارات دیجیتال از برنامه های مانند پروتئوز که دارای ایرادهای ادواری می باشد و در تست برخی مدارات عاجز می ماند این نرم افزار سازگارتر و از این اشکالات بدور می باشد.
 
EMTP
یكی ازنرم افزارهای بسیار كارآمد در حل حالات گذرا نرم افزار EMTP می‌باشد. این نرم افزار با دقت بسیار بالا قادر به شبیه سازی حالات گذرا می باشد، اما این نرم افزار جعبه ابزاری جهت محاسبه استفاده از بانكهای اطلاعاتی و نیز حل تكراری در مبحث هماهنگی عایقی پستها را ندارد. به همین دلیل لازم است برنامه ای با تاكید بر امكان مدلسازی تجهیزات پستها در شرایط گذرا تهیه گردد تا بتوان مبحث هماهنگی عایقی در پستها را براحتی و با سرعت بالا انجام داد.برای انجام پایان نامه های مرتبط با حالت گذرا در گرایش قدرت از مهم ترین نرم افزار ها محسوب میشود.
از سوی دیگر با توجه به اینكه این نتایج نیاز به تجزیه تحلیل و پردازش آماری دارند لذا این موارد در تهیه برنامه نیز دیده خواهد شد تا ابزار كاملی در اختیار طراحان و تحلیلگران سیستم قرار داده شود.
نرم افزار Ecabinet مخصوص طراحی تابلوهای برق صنعتی است. در این نرم افزار نحوه چیدمان قطعات بر روی تابلو تعیین شده و یك نمای دو بعدی یا سه بعدی (به دلخواه كاربر) از این تابلو برای شما رسم میشود كه دید طراح را نسبت به طرح نهایی تابلو كامل می كند. نكته جالب دیگر در مورد این نرم افزار ارتباط آن با نرم افزار Eplan است. به این صورت كه به عنوان یك امكان اضافی در نرم افزار Eplan، طرح Ecabinet می تواند از داخل نرم افزار Eplan باز شده و یك قالب سه بعدی از طرح پنل كنترلی را به ما ارائه كند.
از دیگر امكانات نرم افزار Ecabinet میتوان به ایجاد داده های مورد نیاز در خروجی جهت انجام دریل اتوماتیك، ابزارهای رسم گرافیكی و تغییر اندازه طرح، دسترسی مستقیم به داده های نرم افزار Eplan مثل اجزاء و سیم كشی ها و رسم اتوماتیك سیم بندی جهت طراحی سریع تابلو اشاره كرد.
این مجموعه آموزشی توسط شركت EPLAN تهیه گشته است و شامل پك كامل آموزشی این نرم افزار می باشد و از آنجایی كه این مجوعه آموزشی توسط خود شركت سازنده نرم افزار تهیه گشته است، شامل ریز ترین نكات این نرم افزار می باشد و هر كدام از آموزشهای این پك به صورت متن و تصویر با دستورات لازم بوده تا هر كاربری در هر سطحی بتواند بوسیله این پك آموزشی، به صورت حرفه ای با این نرم افزار كار كند.
نرم افزار Etap PowerStation نرم افزار قدرتمند، جهت تحلیل و آنالیز سیتمهای قدرت است كه دارای كتابخانه داده (Library) مناسبی برای انتخاب مشخصات و جزییات تجهیزات به كار رفته درتاسیسات الكتریكی میباشد. این نرم ‌افزار مطابق با استاندارد IEC تهیه گردیده و در بعضی از موارد مانند سیستم زمین از استانداردهای دیگر نیز مانند IEEE 80 استفاده نموده است.
با كمك این نرم ‌افزار تمام مطالعات سیستمی كه بر اساس استاندارد API RP540 انجام آن ضروری است از جمله، پخش بار، محاسبات اتصال كوتاه، هماهنگی بین رله ‌های حفاظتی، بررسی شرایط راه‌اندازی موتورهای الكتریكی، بررسی هارمونیكی سیستم و ... قابل انجام میباشد.
در بین نرم افزارهای رشته برق قدرت، ETAP بهترین نرم افزار آنالیز و شبیه سازی است. نرم افزار ETAP یک برنامه آنالیز جامع جهت طراحی، شبیه سازی و عملکرد تولید، توزیع سیستمهای توان الکتریکی است. این نرم افزار در واقع یک شبیه سازی گرافیکی سیستمهای تولید و توزیع فشار قوی است.
نرم افزاری بسیار کاربردی برای طراحی ترانسفورماتورها می باشد.
نرم افزاری مفید در زمینه طراحی مدارهای الکتریکی می باشد
نرم افزار مكانیزاسیون محاسبات مهندسی توزیع می باشد که در اکثر شرکت های توزیع نیروی برق مورد استفاده قرار می گیرد.
نرم افزاری برای طراحی و تحلیل وضعیت حرارتی موتورها و ژنراتورها می باشد.
 
نرم افزاری گرافیکی برای تحلیل گذرای سیستم های قدرت به کمک موتور شبیه ساز می باشد. در این نرم افزار می توان مدارات را به صورت شماتیک طراحی، شبیه سازی و اجرا کرده و پاسخ ها را مورد آنالیز قرار داد.
اطلاعات در این نرم افزار در محیطی کاملا گرافیکی ارائه می شود و می توان به طور همزمان نمودار ها را رسم و متغییر های سیستم را اندازه گیری نمود. این نرم افزار دارای یک کتابخانه از مدل های از پیش طراحی و تست شده است که شامل المان های پسیو ساده، کنترلر های پیچیده، ماشین های الکتریکی، دستگاه های و خطوط انتقال و کابل ها می باشد کاربر در این نرم افزار این امکان را دارد که با کمک کتابخانه آماده، مدل های مورد نیاز خود را از نو طراحی نماید.عموم مشاوران گرایش قدرت سامانه مسداک تسلط کافی به این نرم افزار را برای مشاوره انجام پایان نامهمرتبط با حالت گذرا را دارند.
نرم افزاری برای طراحی ترانسفورماتور می باشد.
نرم افزاری برای طراحی خطوط انتقال به شکل ساده می باشد.
 
بیشتر نرم افزارهای معرفی شده در این مقاله، به صورت تخصصی برای رشته های مهندسی برق هستند. اما برخی از آنها برای رشته های دیگر (مثل صنایع و مکانیک) نیز کاربرد دارند. امیدواریم مقاله معرفی نرم افزارهای رشته برق برای شما مفید بوده باشد.
 

 

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

انجام پایان نامه ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه ارشد