انجام پایان نامه کنترل ابزار دقیق

مطلبی درباره گرایش کنترل ابزار دقیق را در مسداک بخوانید.

گرایش کنترل ابزار دقیق

مهندسی کنترل(Control Engineering)

این رشته گرایشی از مهندسی برق و مکانیک است. در حقیقیت هدف این علم کنترل متغیرهای اساسی سیستم که( متغیرهای خروجی تنها می توانند بخشی از این متغیرها باشند) بر مبنای برخی ملاک های مطلوب مانند: سرعت، زمان ، مصرف سوخت و...می باشد. در واقع گرایش کنترل حلقه ی اتصال میان رشته ی برق و سایر رشته هاست. لازم به ذکر است که این رشته شامل زیربخش های متنوعی همچون: کنترل خطی، غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتال، و کنترل فازی است.

مهندسی کنترل ابزار دقیق ( Instrumentation Engineering)

علمی میان رشته ایست که با کمیت های فیزیکی فشار، دما، سطح مواد در مخازن و فلو سروکاردارد.به دلیل وجود سنسورهای الکتریکی ، این رشته نزدیکی فراوانی با رشته برق و الکترونیک دارد.این گرایش بطور گسترده ای به طراحی و کنترل سیستم های صنعتی می پردازد.این علم بر چگونگی تسلط بر پدیده ها و بدست آوردن نتیجه ی دلخواه از پروسه ی مورد نظر بحث می کند.

مشاوران سامانه مسداک برای انجام پایان نامه و انجام پروپوزال در رشته کنترل و ابزار دقیق از تسلط کافی برخوردار بوده و برای مطمئن شدن دانشجویان از تسلط هر مشاور پانلی برای ارتباط و پرسش و پاسخ در پروفایل هر شخص قرارداده شده است.

سنسور

سنسور ابزاری است که در همه دستگاههای اندازه‌گیری وجود دارد و وظیفه تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی و یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی را داردانواع دستگاههای اندازه‌گیری دارای سنسور یا حس کننده‌های متفاوتی هستند که کمیت‌هایی مانند دما، فشار، دبی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. این سنسورها بر حسب نوع عملکرد، دارای خروجی‌های متفاوتی از قبیل مقاومت، ظرفیت الکتریکی، جابجایی و غیره است.

ترانسدیوسر

یک ترانسدیوسر (مبدل)بنا به تعریف ، وسیله ای است که سیگنال الکتریکی حاصله از سنسور را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی استاندارد(ولتاژ 5-0،جریان 20-4 میلی امپر) می کند، یعنی اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد ، سنسور، پارامتر فشار را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می دهد ، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و صد البته قابل ارسال توسط سیم های فلزی ، تبدیل می کند .بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر ، سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ ، جریان و فرکانس را تغییر دهد ، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند مثلأ دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی وارد ترانسدیوسر شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده خواهد شد .

ترانسمیتر

ترانسمیتر از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است.یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال(TRANSFER) دهد.می تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد.در نوع الکترونیکی جریان 20-4 میلی امپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3 (PSI)از سویTRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال می شود.

کنترلر

کنترلر یا کنترل کننده ها مغز متفکر سیستم های کنترلی می باشندخروجی‌ها یا سیگنالهای اندازه گیری توسط ترانسمیتر به کنترلر، انتقال می ‌یابند تا کنترلر به کمک این اطلاعات و براساس تابعی که برای آن تعریف شده است، تصمیمات لازم برای عکس العمل مورد نیاز را بگیرد. کنترل کننده با مقایسه سیگنال اندازهی گیری با مقدار مطلوب و انجام محاسبات لازم، مقادیر متغیرهای تنظیم شونده را تعیین می کند.;ورودی کنترل کننده سنسورها وترانسمیترها وغیره..وخروجی کنترل کننده ها کنترل ولوها و موتورها وغیره میباشد

عنصر نهایی کنترل

تصمیمات گرفته شده توسط کنترلر، به وسیله عنصر نهایی کنترل به اجرا گذاشته میشود. این المان آخرین عضو یک حلقه کنترل میباشد. در فرآیندهای شیمیایی معمولاً عنصر نهایی کنترل یک شیر میباشد.

محرک

زمانی که در یک سیستم کنترل، عضو کنترل نهایی یک شیر باشد، امکان انتقال مستقیم فرمان به آن وجود ندارد. به همین علت از دستگاهی که به آن محرک یا Actuator گفته می‌شود، استفاده می‌کنند تا فرمان ارسالی از کنترلر را دریافت نموده و موجب به حرکت درآمدن بندآور شیر شود. به عبارت دیگر وظیفه مهم محرک، تامین انرژی لازم برای به حرکت درآوردن بندآور شیر می‌باشد. این انرژی می تواند از یک منبع انرژی الکتریکی و یا هوای فشرده مداری نیوماتیکی باشد.

ثبت کننده ها و نمایشگرها

ثبت کننده ها و نمایشگرها از دیگر اجزاء یک سیستم کنترل می باشند. ثبت کننده ها تجهیزاتی هستند که به منظور ثبت تغییرات و رفتار فرآیندها در طول شبانه روز استفاده می شوند.

نرم افزارهای مرتبط با گرایش کنترل ابزار دقیق برای انجام فصل پیاده سازی پایان نامه

Step7_Professional_2010

MATLAB

Automation Studio 5

++ Fuzzy Control

NeuroSystemsSetupV5

Intools

Labviwe

wincc flexible 2008

CodeVision AVR

Franklin Software

FlowCodeAVR-V4

KhazamaAVRProgrammer

Bascom AVR

IAR ARM 5.11

AT91-ISP

Altium Designer 10 .700.22943

سامانه مسداک با تسلط کامل بر انجام پایان نامه ، انجام پروژه و انجام پروپوزال در زمینه ی گرایش کنترل ابزار دقیق و با بکارگیری نرم افزارهای به روز مرتبط با آن موفقیت های چشمگیری حاصل نموده است.

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

انجام پایان نامه ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه ارشد